Merkez iletişim : Mustafa Kemal Mahallesi 2141 . Cadde No:22 Çankaya / ANKARA
trende

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

31.10.2019
531
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saç ektiren kişilerin belli dönemler kendilerine, yaşam standartlarına ve hayatlarına daha fazla önem göstermesi gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda saç ekimi yaptıran hastaların dikkat etmesi gerektiği noktalar hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Bu durum saç ekimini gerçekleştiren doktor tarafından hastalara bildirilse de bazı noktalarda unutularak göz ardı edilebilmektedir. Fakat bu durumlara uyulmadığı taktirde beklenen sonuca ulaşılamaması mümkün olabilir.

Saç ekimi sonrası nelere dikkat etmeliyiz ? Bu durum hastalarımız için zor olabilir ancak olmasa olmaz kuralları sizlere belirtmek durumundayız. Bunun dışında ekstra bir durum olursa doktorlar tarafınıza iletecektir. Daha iyi bir görünüme kavuşmak için saç ekimi sonrasında en kısa zamanda yeni saçlarınıza kavuşmanız için tarafınıza verilen ilaçların doğru ve düzenli kullanılması ve tarafınıza iletin kuralların yerine getirilmesi yeterli olacaktır.

Saç ekimi sonrasında nelere dikkat etmeliyim ;

– Terlemekten kaçının, ülkemizde bu biraz zor olsa da bu durumu en aza indirmenizi öneririz. Sizi terletecek, yoracak veya sizlerin sürekli duş almanıza neden olabilecek işlerden uzak durmanızda fayda vardır. ( Bunlara örnek vermek gerekirse ; Spor yapmak, Futbol-Basketbol veya buna benzer koşmanıza terlemenize neden olabilecek oyunlar vb. )

– Saç dökülmesinin en büyük etmenlerinden bir tanesi olan ” STRES “, stresli ortamlardan belli süre uzaklaşın, saçlarınızı stres yüzünden kaybeden birisi iseniz bu noktada size tavsiyemiz böyle ortamlardan kaçınmanız olacaktır.

– Saç ekimi sonrasında cinsel yaşamınıza kısa bir süre ara vermelisiniz, özellikle ilk 4-5 gece bu tarz durumlardan uzak durmalısınız.

– Saç ekimi sonrasında antibiyotik kullanmanızdan ötürü, alkol vb . tüketimlerden uzak durunuz. Aynı zamanda alkol direk kana karışan bir madde olduğu için yeni ekilen saç köklerinize de zarar verecektir.

– Tarafınıza verilen anestezi sebebi ile gergin olabilirsiniz, işlem sonrası kısmen ağrı ve yorğunluk hissedebilirsiniz. Doktorlarımız veya doktorlarını tarafından verilen ilaçları düzenli kullanmanız halinde bu durum bi kaç gün içerisinde yok olacaktır.

– Saç ekimi yaptıran hastalar için ilk bir kaç gün ekim yapılan bölgenin üstüne yatmamanız gerekmektedir. Hatta uygulama yapılan noktaya hiç bir şekilde temasta bulunmayın, kaşımayın, ellemeyin.

Saç ekimi sonrasında başınızda ödem yaşanabilir, bu yaşanan şişlik durumları normaldir ve bir kaç gün içinde normale dönecektir.

– Saç ekimi yapılabilmesi için kök alınan bölgedeki bandajın ertesi günü çıkartılarak pansuman yapılması gerekmektedir.Daha sonrasında tekrardan bandaj yapılarak ( alın bölgesini kapsayacak şekilde ) yaşanan ödemin gözlerinize inmesini engellemiş olacaksınız.

– Saç ekimi yapılan bölgeye 2 günü sonrasında her hangi bir ekstra işlem uygulanamaz. Sadece doktorunuzun tarafınıza sunduğu ilaç ve solüsyonların kullanılması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası 3 (üç) Gün Yapılması Gereken Durumlar ;

– Yukarıda da belirttiğimiz ilk 3 gün kesinlikle suyla temas ettirmemeniz gerekmektedir. Ancak 3 gün sonrasında saçlarınızı yıkamanız tavsiye edilir.İlk 3 gün saçlarınızı suyla temas ettirirseniz ise istenilen sonuca ulaşılması zorlaşacaktır.

– İlk 3 gün güneşten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Tabi insanların işi,yaşamları veya mecburi durumlarda ise kafanızı sıkmayan yumuşak bir şapka ile çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi güneşin altında saatlerce kalarak terlemenizi kesinlikle önermiyoruz.

– Saç ekilen bölgenin hiç bir şekilde darbe, temas almamasına özen göstermelisiniz.

– Saç ekimi sonrası ilk üç gün alkol, uyarıcı madde, sigara, kahve,çay vb. tüketimlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu maddeler direk kana karışır, yeni ekilen saçlarınız bu durumdan etkilenebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası 15 Gün Boyunca Yapılması Gerekenler ;

Saç ekimi yaptıran hastaların aşırı sıcak, aşırı soğuk ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. 3 gün sonrasında saçlarınızı yıkarken ılık bir suyla yıkamanız gerekmektedir.

– Saç ekimi sonrası ilk 1 ay boyunca, hamam, sauna, havuz veya denize girmekten kaçının çünkü bu tarz yerler enfeksiyon riski taşımaktadır. Bu durum saçlarınıza yapılan operasyonun başarı ihtimalini oldukça düşürecektir.

– ilk bir ay boyunca doktorun size önereceği şampuanlar ile saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Çünkü kimyasal değeri az olan şampuanlar tercih etmeniz bu  noktada oldukça önemlidir. Anti bakteriyel olması kafa derinizde yaşayan bakteri ve mikropları öldürerek saçların daha verimli olmasını sağlayacaktır.

-Saç ekimi sonrasında ilk 3 ay saçlarınızı kurutma makinesi, saç şekillendirirler den uzak tutun. Bu sizlerin saç köklerine zarar verecektir. Mümkün olduğunca yumuşak bir havlu ve yavaş bir şekilde masaj yaparak kurutmaya özen gösterin.

– Saç ekimi sonrası oluşan kabuklarda dökülmeler meydana gelir, eğer cilt yapınız nedeni ile gecikmeler yaşarsanız ilk 10-15 gün içerisinde duş esnasında yavaş ve nazik bir şekilde masaj yaparak bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.

Saç ekimleri tıbbi bir uygulama olması kaynaklı, bu durumdan yararlanmak isteyen hastaların dikkatli bir şekilde araştırma yapması, bu konularda uzman kişilerden yardım alması gerekmektedir. Aksi durumlarda beklentilerinizi karşılayamayan durumlar yaşayabilirsiniz. Özellikle saç ekimi sonrasında yukarıda belirttiğimiz durumları doktorlarınız sizlere daha detaylı bir şekilde anlatırken not alabilir, can kulağı ile dinleyebilirsiniz. Saç ekimi sonrasında herhangi bir sorun yaşıyorsanız kendiniz bir çözüm üretmek yerine yada internet tarzı yerlerde çözüm aramak yerine hemen doktorunuz ile görüşebilir durumu ona ileterek çözümü hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Saç ekimi sonrasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar yaşadığınız operasyon kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.Bu yüzden saç ekimi yaptırmayı düşünüyor veya yaptırdıysanız kesinlikle doktorların size tavsiye ettiği bütün detayları uygulayınız. Daha fazla bilgi için lütfen ofisimizde yer alan uzman doktorlarımıza başvurabilir, ücretsiz saç analizi için randevu alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Şimdi Saç Analizi "ÜCRETSİZ" Sizde Saç Ekimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
WhatsApp chat